
Čo robiť, ak poznáte ženu, ktorá zažíva násilie zo strany partnera?
1. Vnímajte svoje okolie. Nezatvárajte oči pred podliatinami na tvári kolegyne, všímajte si krik, ktorý k vám dolieha z bytu susedov.
2. Ak máte podozrenie, že pani zažíva násilie zo strany partnera, nadviažte s ňou kontakt. Pomôžu aj úplne obyčajné vety: „Zdá sa mi, že máte nejaké problémy. Je všetko v poriadku? Nechcete sa porozprávať?" Povzbuďte ju, aby sa zdôverila - či už priamo vám, alebo špecializovaným organizáciám, poskytujúcim pomoc.
3. Nenaliehajte. Ak sa nechce zdôveriť, zrejme má na to svoje dôvody. Je pravdepodobné, že sa jednoducho bojí pomsty partnera, pretože súčasťou násilia býva aj jeho príkaz, aby nikomu nič neprezradila. Za jej mlčaním sa môžu skrývať aj pocity hanby alebo jednoducho fakt, že vám nedôveruje. Dajte jej najavo, že v prípade potreby budete hocikedy k dispozícii. Aj o tretej nadránom.
4. Zaručte jej diskrétnosť a mlčanlivosť. Ak sa dá, porozprávajte sa na mieste, kde sa bude cítiť bezpečne.
5. Pozorne a trpezlivo ju počúvajte. Berte ju vážne a verte jej rozprávaniu.
6. Vyvarujte sa upokojujúcim vetám typu: „Hádam sa zmení," alebo „Buď rada, že má aspoň zamestnanie," prípadne „ Keď je triezvy, tak ťa predsa nebije." Násilie sa nedá ospravedlniť ani zľahčovať. Uistite ju, že sama nenesie žiadnu vinu na tom, ako sa správa jej partner. Zároveň ju upozornite, že násilie časom neprestáva, ale naopak, stupňuje sa.
7. Hovorte s ňou o možnostiach riešenia jej situácie, ale do ničoho ju nenúťte. V žiadnom prípade nekonajte za ňu, pretože ju môžete ohroziť. Verte jej rozhodnutiam a úsudku. Násilníka pozná lepšie ako vy, rovnako aj situáciu, v ktorej žije.
8. Spýtajte sa, ako jej môžete pomôcť. Ponúknite jej, že ju budete sprevádzať a poskytovať jej podporu napríklad na úradoch a ďalších inštitúciách. Možno ocení, ak sa jej postaráte o deti alebo pomôžete nájsť bezpečné miesto, kam môže v prípade potreby odísť.
9. Dohodnite si bezpečnostný signál alebo heslo, ktorým vám dá vedieť, že sa násilie vyostrilo a že je potrebné zavolať pomoc.
10. Ak ste priamou svedkyňou násilia, alebo ste nadobudli presvedčenie, že situácia je naozaj vážna, kontaktujte políciu, prípadne našu krízovú linku na pomoc ženám zažívajúcim násilie 0903 519 550.
![shutterstock_1401885683 [Converted]-01.p](https://static.wixstatic.com/media/c74889_7aada7d7797c49fbbc1e23ec4a5a5009~mv2.png/v1/fill/w_954,h_542,al_c,q_90,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/shutterstock_1401885683%20%5BConverted%5D-01_p.png)

Svedectvo o násilí môžete šíriť aj módou
Dizajnérka Anita Virág zakomponovala do svojich textilných kúskov skutočný príbeh ženy, ktorá prežila násilie zo strany partnera. Kúpou tričiek a tašky z kolekcie Nabudúce vyjadríte nesúhlas s násilím a zároveň podporíte organizáciu Aliancia žien. Produkty môžu pomôcť aj inak. Na každom kuse je všitý štítok s telefonickým kontaktom na krízovú linku Aliancie žien, na ktorú sa môžete v prípade potreby obrátiť.