top of page
Search
  • Writer's pictureSvedectvá

Odvahu riešiť situáciu som nabrala až po 33 rokoch ponižovania

Updated: Dec 16, 2021
Vydávala som sa z lásky. Bol rozvedený, čo mi nevadilo, pretože vinu za rozpad prvého manželstva pripisoval svojej exmanželke. Varovať ma malo už len to, že neplatil výživné na svoju dcéru. Po sobáši som celé dlžné výživné uhradila zo svojich peňazí. Vtedy sedemročnú dcérku som prijala do našej domácnosti, pretože jej biologická matka spáchala samovraždu.


Naše manželstvo trvalo 33 rokov. Manžel ma týral psychicky, fyzicky, sociálne, ekonomicky a sexuálne. Takmer 10 rokov som prežila v pivnici, kam ma neustále vyháňal a kde som sa pred ním skrývala. Okrem pravidelných fyzických útokov ma urážal, ponižoval, vulgárne mi nadával a vyhrážal sa. Najspokojnejší bol, keď som pred ním behala s handrou, upratovala a na slovo plnila všetky jeho požiadavky. Len takto som bola pre neho príkladnou manželkou. Ak bol nespokojný, mala som pred ním pocity viny.


Zakazoval mi slobodne sa pohybovať po byte.

Vyústilo to do toho, že som nemohla chodiť do kuchyne. V dôsledku toho som schudla na váhu 45 kg. Nemohla som chodiť na WC, potrebu som musela vykonávať vo svojej izbe.


Pracovala som ako majsterka - šička a moja práca pre mňa znamenala útočisko z dennodenného ponižovania a bitiek. Aj keď som mala zranenia, v práci som maródovala čo najmenej, aby som mala peniaze na starostlivosť o dcéru a syna, ktorý sa nám narodil. Manžel vystriedal 25 zamestnaní. Peniaze míňal na alkohol, gamblerstvo a na svoje záľuby.


Odvahu riešiť situáciu som nabrala až po 33 rokoch ponižovania. Na manžela som podala trestné oznámenie a postupne som sa pustila aj do ostatných súdnych konaní. Tie trvali 4 roky. Pre mňa to bolo obdobie, keď som sa musela opakovane vracať do minulosti, rozprávať o najhorších rokoch môjho života a opakovane sa konfrontovať s manželom na súde.


Dnes som konečne šťastná.

Podarilo sa mi rozviesť a žijem v byte, ktorý je v mojom výlučnom vlastníctve. Vďaka pomoci mojej rodiny, psychologickej podpory, pomoci Krízového centra MyMamy a svojmu odhodlaniu sa dnes teším z radostí každodenného života. Venujem sa svojim dvom vnúčikom a radosť mi prináša aj výroba remeselných textilných produktov, ktoré ponúkam na predaj v rámci rôznych jarmokov a trhov. A môj odkaz pre ženy v podobnej situácii? Nevzdávajte sa a bojujte. Aj keď je to veľmi ťažké, za šťastný a pokojný život bez násilia to určite stojí.

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page